kontener

Jak wiadomo jeżeli dany produkt został wytworzony musi zostać nie tylko przetransportowany, ale również dostarczony i przechowywany. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że logistyka zajmuje się praktycznie wszystkim, co powoduje, że wspomniane procesy będą przebiegały praktycznie bez żadnych zakłóceń. Ile zarabia logistyk?

Kim jest logistyk?

Warto wiedzieć, że logistyk jest osobą, której zadaniem jest czuwanie nad tym, aby właściwy towar mógł zostać dostarczony klientowi nie tylko w odpowiedni sposób, ale również w wyznaczonym terminie. Do jego głównych zadań należy zaliczyć planowanie, a także nadzorowanie magazynów, dopływu towarów czy transportu. Ponadto należy sobie uzmysłowić, że przedstawiciele omawianego zawodu sprawiają, że funkcjonowanie przedsiębiorstwa, dla którego pracują jest bardzo skuteczne.

Trzeba także zaznaczyć, że logistycy mogą pracować nie tylko i wyłącznie w firmie przewozowej, ale również logistycznej czy spedycyjnej. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że osoby w omawianym zawodzie doskonale zdadzą egzamin także w branży IT, chemicznej czy kosmetycznej.

Czym zajmuje się logistyk?

Warto sobie uzmysłowić, że zakres działań logistyków jest zdecydowanie szerszy niż mogłoby się wydawać. Czym zatem mogą zajmować się przedstawiciele wspomnianego zawodu? Do ich zadań należy koniecznie zaliczyć m.in. tworzenie oraz aktualizowanie listy dostawców, analizowanie ofert czy negocjowanie cen. Logistycy także analizują rynek, planują zaopatrzenie, wybierają dostawców, nadzorują nad magazynem oraz składają i realizują poszczególne zamówienia.

Osoby na omawianym stanowisku także nadzorują obieg dokumentów, realizują zakupy, tworzą różnego rodzaju raporty z realizacji zadań czy kontrolują dokumenty przewoźnika. Wśród licznych zadań logistyków należy także wymienić kontrolowanie budżetu przedsiębiorstwa czy wydawanie różnego rodzaju towarów z magazynu.

Wymieniona lista działań logistyków może wydawać się bardzo długa, jednak oczywiście nie jest zamknięta. Warto mieć świadomość, że zadania, które są przeznaczone dla specjalistów ds. logistyki będą zależały przeważnie od tego, gdzie są oni zatrudnieni. Trzeba zdawać sobie także sprawę, że zawód będzie wymagał wielkiej odpowiedzialności, chęci działania i ambicji.

magazyn

Czym cechuje się logistyk?

Jak wiadomo praktycznie w każdym zawodzie możliwe jest wyznaczenie szeregu cech, które będą w stanie zwiększyć predyspozycje danej osoby do wykonywania zawodu. Koniecznie należy również zaznaczyć, że brak którejkolwiek z wymienionych cech nie będzie oznaczała, że dana osoba nie będzie mogła zostać logistykiem. Czym dokładnie powinien się zatem cechować logistyk?

Osoba planująca pracę w omawianym zawodzie musi być przede wszystkim osobą bardzo odpowiedzialną, która nie będzie bała się podejmować trudnych decyzji. Ponadto logistyk powinien działać nie tylko szybko, ale również skutecznie. Bardzo przydatna będzie także kreatywność czy odnajdywanie różnego rodzaju twórczych rozwiązań. Nie można zapomnieć o otwartości na drugiego człowieka, komunikatywności czy otwartości. Bardzo duże znaczenie będzie miała także zdolność analitycznego myślenia.

ile zarabia logistyk

Ile zarabia logistyk?

Bardzo dużą liczbę osób interesuje ile dokładnie zarabia logistyk. Należy zatem mieć świadomość, że średnie zarobki osób pracujących na omawianym stanowisku pracy oscylują w okolicy 2830 złotych netto. Warto także wspomnieć, że co czwarty logistyk może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3410 złotych netto.

Ciekawy jest również fakt, że zdecydowanie najwięcej zarabiają osoby pracujące w województwie mazowieckim. Logistycy mogą bowiem liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3 tysięcy złotych netto. W województwie dolnośląskim osoby w omawianym zawodzie zarabiają przeciętnie 2750 złotych netto, a w małopolskim – 2655 złotych netto. Z kolei na najniższe wynagrodzenie mogą liczyć logistycy z województwa zachodniopomorskiego – 2300 złotych netto.

Uwzględniając miasta należy wiedzieć, że najwięcej zarabiają logistycy, którzy wykonują swój zawód w stolicy kraju – 3125 złotych netto miesięcznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here