górnik

Zawód górnika kojarzony jest w dość negatywny sposób w ostatnich latach. To ile zarabia górnik w dzisiejszych czasach jest tematem wielu dyskusji w polskich domach czy debat w telewizji. Zawód górnika w Polsce jest bardzo często utożsamiany z bardzo wysokim poziomem roszczeniowości, częstymi i sporymi wypłatami otrzymywanymi bezpośrednio od państwa, takimi jak słynna już trzynasta emerytura dla pracowników górnictwa, czy też częste, głośne i nierzadko mocne w wydźwięku protesty organizowane przez związki i środowiska górników.

Nie bez powodu każdy kolejny rząd, nieważne czy byłby rządem lewicowym czy prawicowym, od zawsze boi się konfrontacji z górnikami. Jest to bardzo żywa, dynamiczna i dobrze zorganizowana grupa zawodowa, która wie jak wyegzekwować swoje prawa i przywileje w taki sposób żeby zawsze otrzymać jak najwięcej.

Nie można mieć oczywiście z tego powodu pretensji do górników i pracowników szeroko rozumianego przemysłu górniczego. W końcu kto z nas nie chciałby zarabiać więcej za pracę którą wykonuje, tym bardziej gdy jest to ciężka praca fizyczna, albo kto nie chciałby żeby jego warunki pracy były bardziej komfortowe, a same owoce owej pracy bardziej szanowane i doceniane? Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że każdy!

Czym w takim razie taki górnik się zajmuje w swojej pracy?

zarobki

Miejsce pracy jest dość oczywiste: jest to niemal zawsze albo kopalnia podziemna, albo kopalnia odkrywkowa. Co wydobywa górnik? Tu też odpowiedź jest dość jasna – w Polsce w dziewięciu na dziesięć przypadków będzie to wydobycie węgla kamiennego. Bez wątpienia jest to zawód ciężki, wymagający dużej siły fizycznej i poświęcenia. Do tego jest to praca o bardzo podwyższonym ryzyku. Bardzo często (a niestety w ostatnich latach coraz częściej) słyszy się o wypadkach w kopalniach z udziałem pracujących tam górników, nierzadko wiele setek metrów pod ziemią.

Wypadki takie niestety bardzo często kończą się licznymi ofiarami śmiertelnymi. Dlatego ciężko jest mówić, o tym że górnicy nie są w ciągłym zagrożeniu i niebezpieczeństwie, pracując codziennie po wiele godzin pod ziemią. Bezpieczeństwo i BHP w takim miejscu jak kopalnia jest o wiele ważniejsze niż w innych pracach. Bezpieczeństwo górnika w kopalni odgrywa kluczową rolę, ponieważ jest on przez prawie cały czas swojej pracy narażony na różnego rodzaju zagrożenia, takie jak na przykład zawalenie się szybu, czy też wybuch wynikający z wycieku gazu.

Czy łatwo jest zostać górnikiem?

I tak i nie. Z jednej strony nie potrzeba tu wyższego wykształcenia bo wystarczy skończyć po prostu szkołę górniczą, a nawet to nie jest tak naprawdę w stu procentach konieczne bo górnikiem można zostać również bez skończenia takiej szkoły, ale jest to wówczas po prostu o wiele trudniejsze. O wiele cięższe jest zdobycie odpowiednich uprawnień do obsługi maszyn znajdujących się w kopalni. Jest to warunek konieczny bez spełnienia którego szanse na zostanie zatrudnionym w tej pracy jest zerowe. Łatwiejszym, aczkolwiek również konieczną, jest odbycie długich i obowiązkowych szkoleń BHP z zakresu bezpieczeństwa w tak specyficznym miejscu pracy jak kopalnia podziemna lub odkrywkowa.

ile zarabia górnik

Do tego dochodzi również długa lista zasad, którymi rządzi się praca na stanowisku górnika, a której nie znajdzie się w bardziej uniwersalnych przepisach BHP. Przy próbie dostania się na stanowisko górnika trzeba jednak mieć na uwadze to, że jest to dość hermetyczny zawód. Co to oznacza? Oznacza to ni mniej ni więcej, że w obecnych warunkach nie tworzy się już nowych miejsc pracy na stanowiskach górników. Oczywiście są pojedyncze wyjątki jak na przykład niedawne otwarcie pierwszej kopalni w Polsce od kilkunastu lat, jednak trzeba wiedzieć, że był to jednostkowy przypadek, na dodatek spowodowany głównie powodami politycznymi

Czy warto w takim razie zostać górnikiem? Jeżeli popatrzy się na to ile zarabia górnika to jak najbardziej.Według danych z końca 2019 roku górnicy zarabiali przeciętnie 7200 złotych i była to taka sama kwota jak w roku poprzednim. W 2018 roku pensje górników wzrosły o 7 procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here