ile zarabia kucharz

Jak wiadomo zdecydowana większość osób nie tylko uwielbia bardzo dobrze zjeść, ale również docenia świetną kuchnię. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że z roku na rok wymagania względem omawianego stanowiska rosną. Każda osoba, która podejmuje decyzję o zjedzeniu posiłku poza domem będzie oczekiwała, że podane danie będzie nie tylko i wyłącznie smaczne, ale również bardzo dobrze przyrządzone. Kim jest, czym dokładnie się zajmuje, a także ile zarabia kucharz?

Kim jest kucharz?

W najprostszym możliwym ujęciu można stwierdzić, że kucharz zajmuje się przygotowywaniem potraw, które zostały zamówione przez klienta. Osoba pracująca na omawianym stanowisku może pracować nie tylko w różnego rodzaju jadłodajniach, restauracjach, barach czy firmach cateringowych.

Ponadto nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kucharz musi być zarówno silny fizycznie, jak i wytrzymały. Wynika to bowiem z warunków pracy, do których koniecznie należy zaliczyć wysoką temperaturę czy wilgotność. Bardzo ważne jest zadowolenie klientów, którzy zjedzą posiłek przygotowany przez kucharza. Oczywiście osoba na omawianym stanowisku nie może zapominać o swoim bezpieczeństwie.

Jak zostać kucharzem?

Osoby, które chciałyby zostać kucharzem muszą przede wszystkim zdobyć kierunkowe, właściwe wykształcenie. Może to być np. ukończenie szkoły zawodowej o takim profilu. W zdecydowanej większości przypadków wykształcenie, a także praktyka powinny w zupełności wystarczyć, by możliwe było zawodowe gotowanie.

Kucharze, którzy z kolei chcieliby się dalej kształcić mogą zdecydować się na studia. Warto wiedzieć, że na takich kierunkach, jak hotelarstwo czy turystyka można spokojnie rozpocząć specjalizację Obsługa gastronomii.

Bardzo przydatne będzie także ukończenie różnego rodzaju kursów czy podejmowanie stażów lub praktyk w renomowanych restauracjach. Oczywiście konieczne przed rozpoczęciem pracy w zawodzie kucharza będzie poddanie się bardzo szczegółowym badaniom na nosicielstwo chorób zakaźnych.

Cechy dobrego kucharza

ile zarabia kucharz

Jak wiadomo, praktycznie w każdym możliwym zawodzie można wymienić cechy, które wpływają na zwiększenie predyspozycji do jego wykonywania. Jaki zatem powinien być kucharz? Zdecydowanej większości osób wydaje się, że kucharze powinni mieć nie tylko świetny smak, ale również ogromną wiedzę związaną z kuchnią czy gotowaniem. Należy zdawać sobie sprawę, że bardzo istotne znaczenie będą miały także odpowiedzialność, staranność i cierpliwość. Ponadto nieoceniona jest uczciwość, kultura osobista i zaangażowanie w powierzone zadanie. Wszystkie wspomniane cechy mają oddziaływanie na zarobki kucharza.

Ponadto bardzo dobry kucharz musi być nastawiony nie tylko na trudną, ale również wielogodzinną pracę. Warto również wiedzieć, że restauracje przeważnie otwarte są do późna nawet w święta czy niedziele.

Należy mieć świadomość, że w zawodzie kucharza bardzo istotne jest organizowanie własnej pracy. Kucharz musi także dbać zarówno o porządek, jak i najwyższą możliwą jakość wykonywanych zadań.

Kucharze oczywiście nie pracują sami, dlatego ogromnym atutem osoby pracującej w omawianym zawodzie będzie umiejętność pracy w zespole czy komunikatywność.

warzywa

Ile zarabia kucharz?

Bardzo ważne jest także ile dokładnie zarabia kucharz. Należy zdawać sobie sprawę, że średnie zarobki osób pracujących w omawianym zawodzie wynoszą 1700 złotych netto. Najlepsi mogą liczyć na otrzymanie wynagrodzenia w wysokości około 2150 złotych netto.

Trzeba także zaznaczyć, że według różnego rodzaju statystyk i badań zdecydowanie najlepiej zarabiają kucharze, którzy wykonują swój zawód w województwie mazowieckim, małopolskim, a także pomorskim. Z kolei najmniej zarabiają kucharze z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Z kolei przy uwzględnieniu zarobków kucharzy z poszczególnych miejscowości można dojść do wniosku, że najwyższego wynagrodzenia mogą się spodziewać kucharze z Piaseczna oraz Warszawy i Sopotu. Koniecznie należy pamiętać, że omawiany zawód jest zdecydowanie trudniejszy niż mogłoby się wydawać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here