kalendarz

Wiele młodych, dojrzewających dziewcząt zastanawia się ile dni trwa okres i czy jego częstotliwość, obfitość i długość są prawidłowe. To niezwykle ważne zagadnienia każdej młodej kobiety, która chciałaby być świadoma swojego ciała i organizmu. Co tak młode kobiety, dopiero zaczynające miesiączkowanie powinny wiedzieć i ile dni trwa okres, biorąc pod uwagę fakt, że organizm nie jest obarczony żadną chorobą lub zaburzeniami hormonalnymi?

Prawidłowy cykl miesięczny u zdrowej kobiety trwa 28

Zaczyna go pierwszy dzień krwawienia miesięcznego i jest to nazywane pierwszym dnem cyklu. Miesiączka powinna trwać od 3 do 7 dni, a jej obfitość powinna równać się maksymalnie 80 ml krwi. Oznacza to, że kobiecy organizm wydali tyle krwi, ile potrzeba na pełne zapełnienie 6-10 dużych podpasek. Jeśli w trakcie miesiączki kobieta jest zmuszona do znacznego przekroczenia danej ilości- warto udać się do specjalisty ginekologa i poszukać przyczyny obfitych krwawień. Być może taka uroda, a możliwe też, że istnieje zdrowotna przyczyna, która je wywołuje. Bardzo ważne, by na bieżąco kontrolować stan kobiecych narządów, by w porę reagować, kiedy pojawi się stan zapalny czy inne anomalie.

Bardzo częstą przyczyną obfitych miesiączek są zaburzenia hormonalne. Mówi się, że cierpi na nie 10-15% procent damskiej społeczności. Obfita miesiączka może być spowodowana przez:
– wysoki poziom androgenów (testosteron, androstendion)
– insulinooporność
– przerost nadnerczy
– endometriozę
– mięśniaki i polipy macicy
– zrosty
– wady anatomiczne w budowie
– cykl bezowulacyjny.

Powyższe choroby mogą powodować bardzo niemiłe konsekwencje i prowadzić do kłopotów z zajściem w ciążę. Postępy medycyny pozwalają na skuteczną farmakologię, jednak trzeba dbać o regularne wizyty u ginekologa i badanie stanu hormonów poprzez badanie krwi. Warto je wykonywać co 3 miesiące, by w porę wykryć nieprawidłowości i podjąć leczenie.

kobieta

Ile dni trwa okres to bardzo często poruszany temat w świecie nastoletnich dziewczyn

Nierzadko porównują one z koleżankami swoje cykle miesięczne. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ młody, dziewczęcy organizm dopiero się kształtuje i mogą występować pewne odstępstwa od normy, a miesiączka może trwać 2 dni, a czasem nawet i 8 oraz występować co 35 dni. Pierwsze miesiączki mają to do siebie, że są nieregularne, więc nie ma obaw o nieprawidłowości.

Jeśli doskwierają ci obfite i długie miesiączki i zastanawiasz się czy to normalne- udaj się do ginekologa. Jeśli problemem będą zaburzenia hormonalne lub zaburzenia krzepnięcia krwi- lekarz dobierze odpowiednią farmakologię, która taki stan zatrzyma i pozwoli znowu cieszyć się życiem, bez obaw o przemokniętą bieliznę.

Warto wiedzieć, że zdrowy tryb życia czyli pełnowartościowe posiłki i aktywność fizyczna mogą w skuteczny sposób wpłynąć na cykl miesiączkowy i tym samym zlikwidować dyskomfort z nim związany.

ile dni trwa okres

Okres wcale nie musi być nieprzyjemną dolegliwością. Można go przejść bez dyskomfortu, pamiętając o uprzednim zaopatrzeniu się w tabletki przeciwbólowe i ciepły termofor, który minimalizuje skurcze macicy. Każda apteka oferuje leki ziołowe, nieobarczające organizm, które mogą choć w minimalnym stopniu zmniejszyć krwawienie. Warto o nie zapytać, jeśli uciążliwa jest obfitość miesiączki.

Ile trwa okres to bardzo ważne zagadnienie w kobiecym świecie, dlatego posiadając córkę, warto przekazać jej najważniejsze informacje dotyczące cyklu miesięcznego, tak by bez strachu mogła cieszyć się dojrzewającym organizmem i wiedziała, że to normalne.

Regularna miesiączka to coś na co czeka każda kobieta. Jeśli jej długość i obfitość pozostawiają wiele do życzenia warto udać się do specjalisty, który pomoże doprowadzić hormony do bezpiecznego poziomu, który w przyszłości pozwoli na zajście w ciąże. Warto wspomóc cykl miesięczny dobrze dobraną dietą i aktywnym trybem życia. Zdrowo funkcjonujący organizm to dobrze odżywiony organizm! Już dzisiaj sprawdź stan swojego zdrowie i dowiedz się czy twoje miesiączki nie świadczą o stanie chorobowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here