Aranżacja pokoju dziecięcego

Pokój dla dziecka to szczególne miejsce w domu. Szczególny jest bowiem jego mieszkaniec. Dlatego pokój dziecięcy powinien być odpowiednio zaaranżowany. Ważne, aby był ciekawy i atrakcyjny dla dziecka. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować urządzając pokój dla malucha.

Ściany w pokoju dziecięcym

Urządzając pokój dla dziecka zacząć warto od ścian. Mowa tu o dobraniu odpowiedniej kolorystyki. Biel sprawdza się w salonie czy sypialni, ale w przypadku pokoju dziecięcego lepiej z niej zrezygnować. Lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na różnorodną kolorystykę. Pokój dla dziecka powinien być kolorowy. Oczywiście z kolorami nie można przesadzić. Pokój powinien być kolorowy, a przez to ciekawy, ale jednocześnie przyjazdy dla oczu dziecka. Dlatego lepiej nie malować ścian na wyraziste barwy. Lepszym rozwiązaniem będą różnego rodzaju motywy, np. z bajek, umieszczone na ścianach.

Pokój dziecięcy powinien być praktyczny

Kolory i ciekawy pokój dla dziecka jest bardzo ważny. Nie można jednak zapomnieć o tym, że powinien być on także praktyczny. Mowa tu przede wszystkim o wyborze mebli do pokoju. Postawić w tym wypadku należy na funkcjonalność. Przykładem może być łóżeczko dla dziecka. Warto wybrać taki model, który posłuży na dłużej. Kiedy dziecko jest jeszcze niemowlakiem łóżeczko musi posiadać barierki. Kiedy nieco dorośnie nie są one już potrzebne. Dobrym rozwiązaniem jest wybór takiego łóżeczka, w którym możliwy jest demontaż barierek. Nie trzeba wówczas kupować nogo łóżeczka. Nie można zapomnieć także o bezpieczeństwie. Pozostawienie gołych, panelowych podłóg nie jest dobrym pomysłem. Dziecko może się poślizgnąć. Rozwiązaniem mogą być tu kolorowe dywany do pokoju dziecięcego.

Oświetlenie

Aranżując pokój dziecięcy nie można zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia. Tym bardziej, że pokój dziecięcy spełnia wiele funkcji. To pokój do spania, zabawy i nauki. Ważne jest zatem, aby pokój wyposażony był w różne rodzaje oświetlenia. Podstawa to oświetlenie ogólne, lampka nocna oraz lampka do nauki, kiedy dziecko jest już starsze. W przypadku oświetlenia ogólnego postawić warto na lampę wiszącą. Daje ona równomierne i jasne światło. Jeśli chodzi o lampkę nocną to wybrać należy te specjalne przeznaczone dla dzieci. Emitują one światło o słabym natężeniu, przy którym dziecku łatwiej jest zasnąć.

Bezpieczeństwo

Urządzając pokój dla dziecka pamiętać należy o wielu rzeczach. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo. Wspomniane były już kolorowe dywany do pokoju dziecięcego, dzięki którym dziecko się nie poślizgnie. To jednak nie wszystko. Pamiętać należy o osłonach na kontakty, ale także o odpowiednim zabezpieczeni różnego rodzaju kabli, np. od lampek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here