Branża fotograficzna przeżywa prawdziwy boom. Nie ma się zresztą czemu dziwić – zarobki dobrych fotografów są bardzo wysokie. To, co jednak jest bardzo ważne, to przede wszystkim kwestia związana z tym, od czego dokładnie te zarobki zależą. Fotografowie zarabiają bardzo różnie. Co definiuje wysokość ich zarobków? Na te i wiele innych pytań, znajdziecie państwo odpowiedzi w naszym poniższym artykule.
Przede wszystkim – rodzaje wykonywanych sesji zdjęciowych
Pierwszą i najważniejszą rzeczą którą należy poruszyć przy okazji omawiania zarobków fotografa jest to, jakie rodzaje sesji fotograficznych wykonuje. Nie jest bowiem tak, że każdy fotograf specjalizuje się w każdego rodzaju zdjęciach. Dla jednych, wiodącą usługą są sesje ślubne, dla innych – sesje małych dzieci czy sesje rodzinne. Ceny tych usług są bardzo zróżnicowane.
Zależą przede wszystkim od ilości czasu, którą fotograf musi przeznaczyć na realizację tej usługi. Nie zawsze da się dokładnie policzyć czas trwania konkretnej sesji zdjęciowej. Czasem wymaga ona specjalnego przygotowania. Może się zdarzyć też tak, ze warunki pracy będą niesprzyjające, a co za tym idzie – czas pracy będzie dłuższy. Mimo iż czas pracy potrzebnej na wykonanie sesji jest zróżnicowany, to jednak nie jest jedyny wyznacznik tego, ile zarabia fotograf. Jakie jeszcze czynniki na to wpływają?
Ilość fotografii, które zawarte są w cenie usługi
Kolejną kwestią, która dość mocno wpływa na wysokość zarobków fotografa, jest ilość zdjęć, które deklaruje się on wykonać w ramach konkretnej usługi. Najczęściej fotografowie proponują swoim klientom konkretne pakiety usług. To także należy mieć na względzie, kiedy próbujemy określić wysokość zarobków fotografa.
Samozatrudnienie czy praca dla konkretnej firmy?
Następnym czynnikiem, który ma znaczenie, jeśli chodzi o określenie wysokości zarobków fotografa jest to, czy pracuje on na zlecenie konkretnej firmy, czy też prowadzi własną działalność gospodarczą. Oczywiście znacznie bardziej opłacalne jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nadal jednak bardzo niechętnie na taką formę pracy decydują się fotografowie. Związane jest to przede wszystkim z bardzo wysokimi kosztami utrzymania firmy, które jej właściciel musi ponieść każdego miesiąca.
ZUS, jak również opłaty związane z podatkami, to zmora każdego przedsiębiorcy, w tym także fotografa. Ustalenie stawek za wykonanie usługi przez fotografa, który prowadzi własną działalność gospodarczą, jest zatem trudne. Z reguły jest też tak, że kiedy decydujemy się na skorzystanie z usług fotografa prowadzącego własną działalność gospodarczą, jest to usługa droższa, niż gdybyśmy udali się do firmy, która takich fotografów zatrudnia. Na szali jest jednak położona inna rzecz. Kiedy pracujemy z fotografem posiadającym własną działalność gospodarczą, mamy pewność, że potraktuje on nas, jako swoich klientów, bardzo indywidualnie. Będzie też on w stanie poświęcić nam znacznie więcej czasu.
Rodzaj fotografii, które wchodzą w skład usługi
Kolejnym czynnikiem, który znacząco definiuje zarobki fotografa, jest to, jaki rodzaj fotografii będzie nam on oferował w ramach zrealizowanej usługi. Fotografie w wersji cyfrowej i tylko wyłącznie takiej, są znacznie tańsze. Z kolei wywołanie fotografii i dostarczenie nam ich w formie tradycyjnej, jest usługą droższą.
Wszystkie powyżej opisane czynniki w mniejszym lub większym stopniu definiują wysokość zarobków fotografa. Jeśli jednak chcemy realnie określić te zarobki, musimy przyjąć pewien przedział. Kształtuje się on pomiędzy 3 a 4 tysiące miesięcznie, zależnie od tego, ile dany fotograf ma zleceń. Wiele zależy też od tego, co już zostało wspomniane, czy fotograf ma własną firmę, czy też pracuje bezpośrednio dla kogoś, będąc zatrudniony na etacie. Fotografowie, którzy są zatrudnieni przez kogoś, zarabiają z reguły mniej, niż ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Musimy jednak wiedzieć, że zawód fotografa, to obecnie jeden z najlepszych zawodów, jeśli chodzi o wysokość zarobków.