Ile można mieć punktów karnych

Punkty karne są przyznawane kierowcą, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Są poważniejsze niż mandat, ponieważ mogą doprowadzić do utraty prawo jazdy i zakazu prowadzenia pojazdów maszynowych. Jeśli nie pamiętasz czy masz na swoim koncie punkty karne oraz jaką ilość punktów karnych zgromadziłeś, zachęcamy do sprawdzenia ich puli za pomocą internetu. Pamiętaj, że masz możliwość skasowania części zgromadzonych punktów karnych aby nie przekroczyć ich limitu. W jaki sposób skasować punkty karne? Wszystkiego możesz dowiedzieć się z tego artykułu.

Punkty karne można uzyskać między innymi za przekroczenie prędkości, parkowanie w miejscu zakazanym, wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, czyli ogólnie mówiąc łamanie przepisów ruchu drogowego.

Ile można mieć punktów karnych?

W Polsce limit punktów karnych wynosi 24, natomiast kierowca, który posiada prawo jazdy mniej niż rok może mieć 20 punktów karnych. Gdy kierowca przekroczy limit, sporządza się wniosek o sprawdzenie kwalifikacji kierowcy. Oznacza to, że musi on przejść ponownie test praktyczny oraz teoretyczny na prawo jazdy.

Natomiast jeśli limit punktów został przekroczony przez kierowcę, który ma prawo jazdy krócej niż rok, sporządzana jest decyzja o cofnięciu prawa jazdy z wnioskiem o skierowanie go na ponowny kurs.
Punkty karne otrzymywane się za pojedyncze wykroczenia, w efekcie czego punkty sumują się i w trakcie jednej, niebezpiecznej sytuacji kierowca może uzyskać sumę punktów za wykroczenia popełnione w jednym czasie.

w aucie

Taryfikator punktów karnych – w zależności od wykroczenia, możemy uzyskać od 2 do 10 punktów karnych. Najczęstszym wykroczeniem jest przekroczenie prędkości. Jeśli przekroczymy prędkość od 11 do 20 km/h otrzymujemy 2 punkty karne, od 21-30 km/h- 4 punkty karne, od 31-30 km/h- 6 punktów karnych, natomiast jeśli przekroczymy prędkość o 41 do 50 km/h otrzymujemy 8 punktów karnych.

Inne przewinienia to: utrudnienia jazdy innym pojazdom- 2 punkty karne, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych- 10 punktów karnych, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych- 10 punktów karnych, jazda pod wpływem alkoholu- 10 punktów karnych, nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku- 10 punktów karnych, niezastosowanie się do znaków drogowych- od 1 do 5 punktów karnych, niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej- 6 punktów karnych, wymuszenie pierwszeństwa- 6 punktów karnych, jazda bez pasów bezpieczeństwa- 4 punkty karne, przejazd bez zatrzymania na znaku stop- 2 punkty karne, parkowanie na kopercie- 7 punktów karnych, parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych- 7 punktów karnych, nieustąpienie pierwszeństwa rowerzystom- 7 punktów karnych.

Gdzie można sprawdzić sumę punktów karnych?

samochód

Sumę punktów karnych można sprawdzić na dowolnym komisariacie natomiast tylko i wyłączenie w trakcie wizyty osobistej. Informacja na temat ilości punktów karnych nie jest przekazywania telefonicznie oraz mailowo. Drugim sposobem sprawdzenia ilości punktów karnych jest internet, umożliwia to system CEPiK2.0. Początkowo trzeba założyć profil zaufany, który sprawdza naszą tożsamość. Następnie wybieramy „sprawdź punkty karne”, w kolejnym kroku logujemy się do profilu zaufanego i informacja odnośnie punktów karnych pojawi się na stronie.

Kiedy kasują się punkty karne?

Punkty karne kasują się po roku od ich otrzymania. Wiele kierowców sądzi, że punkty karne kasują się wraz z końcem roku, natomiast jest to mylne myślenie.
Istnieje możliwość zmniejszenia ilości punktów karnych ale dotyczy tylko kierowców, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok. W celu zmniejszenia ilości punktów karnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 roku w sprawie postępowanie z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego należy odbyć odpłatne szkolenie. Kurs, należy zrobić w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji administracyjnej. Po szkoleniu z konta kierowcy usuwane jest 6 punktów karnych. Należy pamiętać, że opcja ta możliwa jest tylko raz na 5 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here