ile kosztuje postawienie domu

W dzisiejszych czasach, gdy rozglądamy się dookoła, wszędzie możemy zobaczyć rozpoczęte budowy i pnące się do góry całe osiedla wysokich wieżowców. Jednocześnie obserwujemy także znaczne zmniejszanie terenów zielonych. Władze miast codziennie wydają nowe pozwolenia na budowę dla kolejnych deweloperów i nie przejmują się tym, że wycinane są lasy i ubywa miejsc, w których można byłoby spokojnie posiedzieć na ławce pośród zieleni albo pospacerować lub pojeździć na rowerze.

Coraz częściej zamiast zielonego trawnika mamy parking, a zamiast parku nowy supermarket. Są ludzie, których taki rozwój miast cieszy, ponieważ mogą mieć nowe mieszkanie w nowoczesnym budownictwie, chcą mieć bliżej do pracy albo pragną spędzać czas w nowych galeriach handlowych. Są jednak i tacy, którzy z przerażeniem patrzą na kolejne betonowe place i pragną uciec z miasta jak najdalej. Bardzo często decydują się oni na zamieszkiwanie w jednej z podmiejskich wsi, tak aby uciec z dala od spalin oraz miejskiego smogu, tłoku i hałasu.

Najnowsze statystyki pokazują, że wiele osób pragnie uciec z miasta, kupić małe gospodarstwo i przeprowadzić się na wieś. Część z nich rzeczywiście realizuje to marzenie i kupuje działki budowlane w jednej z przygranicznych miejscowości, aby tam postawić swój wymarzony dom z dużym ogrodem. Nie straszne są im urzędowe formalności, których muszą dopełnić ani dojazdy do pracy, ponieważ wiedzą, że będą cieszyć się swobodą, zielenią i czystszym powietrzem. Jednak wiele osób, na myśl o tym, ile kosztuje postawienie domu, rezygnuje z budowy. Proces ten wydaje im się bardzo kosztowny i nie wart zachodu.

pieniądze

Należy bowiem nadmienić, że w ostatnim czasie możemy zaobserwować znaczny wzrost cen materiałów budowlanych oraz usług budowlanych i wykończeniowych. W związku z tym koszt postawienia budynku mieszkalnego wzrósł o kilkanaście procent w stosunku do ubiegłego roku. Dodatkowo obecnie bardzo trudno jest pozyskać dobrych i solidnych fachowców, którzy podejmą się przeprowadzenia inwestycji.

Firmy świadczące usługi budowlane mają teraz mnóstwo zamówień i nie podejmują się nowych prac albo zapisują na odległe terminy. Często słyszymy też historie o tym, że pomimo zawarcia umowy i obietnic o rychłym postawieniu budynku, budowlańcy rezygnują z umówionego zlecenia i nie stawiają się do pracy. Wówczas inwestor zmuszony jest ponieść dodatkowe koszty i szukać kolejnej ekipy, która zajmie się jego budową.

W związku z powyższym spora część osób decyduje się na kupno jakiegoś gotowego domku w jednej z podmiejskich wiosek. Największym powodzeniem cieszą się stare domy wymagające kapitalnego remontu. Główną ich zaletą jest zwykle atrakcyjne położenie i konkurencyjna cena w stosunku do cen obowiązujących w aglomeracjach miejskich. Dodatkowym atutem jest możliwość wyremontowania wszystkich pomieszczeń według własnych upodobań, bez konieczności przeprowadzania długotrwałego i kosztownego postępowania administracyjnego o wydanie pozwolenia na budowę lub podłączenia do sieci wodociągowych czy gazowych. Bardzo często nawet kapitalny remont starego budynku jest dużo tańszy niż wybudowanie od podstaw nowego.

postawienie domu

Osoby, które zdecydowały się na zamieszkiwanie pod miastem zdecydowanie zachwalają taki sposób życia. Podkreślają, że dojazd do pracy zajmuje im mniej czasu, niż wtedy, gdy mieszkali w mieście, ponieważ pomimo tego, że mają do przejechania więcej kilometrów, to nie tracą czasu na stanie w wielokilometrowych, porannych korkach. Dodatkowo wszyscy wskazują, że mogą cieszyć się własnym podwórkiem, ogrodem pełnym zielonych drzew i krzewów, a często także bliskością lasów.

Niektórzy chwalą sobie także życie w małej społeczności, gdzie wszyscy się znają, a sąsiedzi nie są osobami anonimowymi. Ważne jest dla nich także to że są z dala od smogu, który znacznie utrudnia życie. Na co dzień mogą się bowiem cieszyć czystym powietrzem, którym mogą swobodnie oddychać. Nie mają też żadnych wątpliwości, że dzięki temu oni sami oraz ich dzieci mniej chorują, lepiej się czują i mają lepsze samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here