ile zarabia aktor

Aktorzy to osoby bardzo rozpoznawalne. Wiele osób żyje w przekonaniu, że aktorzy zarabiają bardzo duże pieniądze. Czy jednak jest tak w rzeczywistości? Od czego zależą zarobki aktorów? Co wpływa na ich wysokość? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Gdzie gra aktor – to bardzo ważne

Podstawą, jeśli chodzi o realne określenie zarobków aktora jest to, gdzie dokładnie najczęściej występuje. Zupełnie inne zarobki są w teatrze zaś inne – w telewizji. Aktor, który zostaje zaangażowany do roli w filmie także otrzyma wynagrodzenie w innej wielkości, niż ten, który np. zagra w reklamie jakiegoś produktu. Pamiętajmy, że aktorzy nie występują tylko i wyłącznie w filmach czy serialach, ale też właśnie w teatrze. Bardzo często też zajmują się oni dubbingiem, czyli podkładaniem głosu np. w animacjach. Za takie zadania także jest inne wynagrodzenie. Tym samym, realne określenie rodzaju pracy wykonywanej przez aktora, to pierwszy czynnik, który definiuje wysokość jego zarobków. Nie jest to jednak czynnik jedyny.

Stawki, które ustala manager aktora

Kolejnym czynnikiem, który definiuje wysokość zarobków aktora, jest to, jakie stawki za konkretne działania aktora, ustali jego manager. Musimy bowiem wiedzieć, że większość aktorów posiada własnych managerów. To oni szukają dla nich pracy – angażu. Aktor oczywiście może odmówić zagrania w takim czy innym filmie. Jeśli rola, która jest mu proponowana nie spełnia w żaden sposób wymogów aktora, nie ma on obowiązku jej przyjąć. Inaczej jest jednak w przypadku, kiedy aktor związany jest kontraktem czy umową np. z danym reżyserem. Wówczas to, czy aktor zagra w filmie czy serialu bądź spektaklu teatralnym, zależne jest od tego, co dokładnie zostało zawarte w kontrakcie.

Zarobki za udział w reklamach

pieniądze

Kolejną kwestią, która związana jest z ustaleniem wysokości zarobków aktora jest granie w reklamach. Wielu aktorów podejmuje się tego zadania i nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli tylko produkt, który mamy zamiar reklamować jest zgodny z naszymi przekonaniami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby aktor mógł go zareklamować. W reklamie chodzi bowiem przede wszystkim o wiarygodność. To, co jednak należy szczególnie podkreślić, kiedy mówimy o wysokości zarobków aktora to fakt, że dzięki pracy w reklamie, jest on w stanie zarobić naprawdę duże pieniądze.

Wykształcenie aktorskie – czy ma znaczenie przy ustaleniu wynagrodzenia aktora?

Żyjemy w czasach, w których zagrać w serialu czy wystąpić w programie telewizyjnym może praktycznie każdy. Nie każdy jednak posiada odpowiednie wykształcenie, które pozwala na wykonywanie zawodu aktora należycie. Aktorzy, którzy posiadają dyplom ukończenia szkoły aktorskiej, z reguły zarabiają więcej. Jest to oczywiście związane z ich umiejętnościami. Nie ma się też czemu dziwić, że zdecydowanie najbardziej rozpoznawalni aktorzy, to przede wszystkim ci, którzy faktycznie ukończyli szkoły aktorskie. Wskazać należy tutaj przede wszystkim Janusza Gajosa, Jana Englerta czy Cezarego Pazurę. To aktorzy, którzy odebrali stosowne wykształcenie, aby móc wykonywać zawód aktora. Są bardzo rozpoznawalni, więc nie ma się czemu dziwić, że bardzo często oglądamy ich na ekranach kin i telewizorów.

teatr

Reasumując, jeśli mielibyśmy jednoznacznie określić, jak przedstawia się wysokość zarobków aktora, powinniśmy podać tutaj pewien przedział. Odpowiedź na pytanie ile zarabia aktor nie jest jednoznaczna. Można jednak powiedzieć, że zarobki dobrego aktora, który jest rozpoznawalny i który gra w wielu produkcjach, kształtują się na poziomie 7-8 tysięcy miesięcznie. Czasem mogą być to nieco niższe zarobki, czasem wyższe. Aktorzy, którzy oprócz grania w serialach, grają też w reklamach, zarabiają oczywiście więcej. Z kolei aktorzy, którzy sporadycznie pojawiają się w konkretnych produkcjach, zarabiają odpowiednio mniej. W przypadku określania wysokości zarobków aktora, należy wziąć wszystkie opisane powyżej czynniki pod uwagę. Tylko w ten sposób będziemy w stanie realnie określić wysokość pensji aktora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here