ile trwa rozwód

Rozwód to nic przyjemnego. Czasem jest jednak konieczny. Wiele osób zastanawia się, ile trwa rozwód. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musimy jednak wziąć pod uwagę szereg różnego rodzaju czynników, które będą wpływały na to, jak długo będzie trwał rozwód. Jakie to czynniki? Od czego dokładnie zależy to, ile trwa rozwód? W naszym poniższym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na to i wiele innych pytań związanych z rozwodem i czasem jego trwania.

Relacje między małżonkami – jakie są?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który może definiować to, ile trwa rozwód, jest to, jakie relacje panują między małżonkami. Zdarza się bowiem tak, że małżonkowie doskonale się pomiędzy sobą dogadują. Wówczas, nie ma najmniejszych problemów przy przeprowadzeniu rozwodu. Czasem jest jednak tak, że małżonkowie w ogóle nie są w stanie się ze sobą dogadać. Wówczas rozwód może trwać naprawdę bardzo długo. To jednak nie jest jedyny czynnik, który definiuje to, jak długo może trwać rozwód.

Czy małżonkowie posiadają dzieci

Kolejnym czynnikiem, który znacząco definiuje czas trwania rozwodu jest to, czy małżonkowie posiadają dzieci. Nie można w żaden sposób zapominać o tym, że dzieci też należy odpowiednio przygotować do faktu, że rodzice nie będą już mieszkać razem. Proces ten jest jednak zawsze bardzo indywidualny – dzieci różnie przyjmują informacje o tym, że rodzice się rozwodzą. Czasem potrzebują na to więcej czasu, czasem mniej. Od tego też może zależeć to, jak długo będzie trwał rozwód.

Ilość rozpraw sądowych

Rozwód nie może się odbyć bez udziału sądu. Czasem zdarza się, że w czasie trwania jednej rozprawy małżonkowie mogą się rozwieść. To jednak bardzo rzadkie przypadki. Z reguły potrzeba kilku jeśli nie kilkunastu rozpraw sądowych, aby sąd mógł orzec rozwód. Czynniki, które na to wpływają, są bardzo różne. Z pewnością uwzględnić należy tutaj kwestie związane z podziałem majątku oraz określeniem tego, jak będzie wyglądała opieka nad dziećmi. Jeśli nie ma żadnych chęci ze stron małżonków, aby w miarę sprawnie ustalić te kwestie, rozwód będzie się przeciągał. Z kolei jeśli małżonkowie ustalą między sobą rzeczy dość sprawnie i będą zgodni np. co do kwestii opieki nad dziećmi, rozwód nie będzie trwał długo.

rozwód

Rozwód za porozumieniem stron i z orzeczeniem o winie

Jeśli chodzi o próbę odpowiedzi na pytanie, ile trwa rozwód, musimy wziąć tutaj pod uwagę jeszcze jeden, bardzo ważny czynnik. Chodzi bowiem o określenie, czy mamy do czynienia z rozwodem za porozumieniem stron, czy z orzeczeniem o winie. Z reguły jest tak, że ren drugi rodzaj rozwodów trwa znacznie dłużej. Najczęściej jest bowiem tak, że jeśli któreś z małżonków wnosi o rozwód, drugie nie zawsze zgadza się z tą decyzją. Tej kwestii także nie można pominąć, kiedy próbujemy ustalić, jak długo trwa rozwód.

Jakie są przedziały czasowe, jeśli chodzi o czas trwania rozwodu?

Wiemy już, jak dokładnie przedstawiają się czynniki, które mogą wpływać na czas trwania rozwodu. Wiemy, co należy uwzględnić w przypadku, kiedy próbujemy określić to, ile może trwać rozwód. Pora jednak podać jakieś konkretne ramy czasowe. W przypadku, jeśli decyzja o rozwodzie zapadnie możliwie jak najszybciej a małżonkowie będą zgodni co do tego, że nie chcą być już ze sobą, rozwód może trwać nawet i miesiąc. Warunkiem jest tutaj jednak to, by małżonkowie byli zgodni co do tego, że chcą się rozwieść.

para

Nie może też wówczas dochodzić do nieporozumień, jeśli chodzi o podział majątku czy opiekę nad dziećmi, jeśli para posiada dzieci. To jednak bardzo optymistyczny wariant czasowy, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie ile trwa rozwód. Z reguły bowiem rozwód trwa kilka miesięcy a czasem nawet lat. To realny czas, który oczywiście jest uśredniony, niemniej jednak najczęściej tyle właśnie trwa rozwód.

Decyzja o rozwodzie, musi być przemyślana. Należy wziąć wszystkie możliwości pod uwagę, także i tę, która zakłada ratowanie związku. W przypadku jednak, kiedy nie ma już najmniejszych szans na uratowanie związku, a małżonkowie nie są w stanie w żaden sposób się ze sobą dogadać, rozwód jest ostatecznym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here