listonosz

Zdecydowanej większości osób wydaje się, że listonosz zajmuje się tylko i wyłącznie roznoszeniem listów i paczek. Warto koniecznie podkreślić, że zadaniem pracownika urzędu pocztowego jest przyniesienie przesyłki do jej adresata. Bardzo często listonosz dostarcza także wypłaty świadczeń. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że osoby na omawianym stanowisku mogą również przyjmować listy do wysyłki czy sprzedawać towary, który ma w swoim asortymencie poczta. Należy mieć jednak świadomość, że takie usługi realizuje się przeważnie w miejscowościach, które są zdecydowanie oddalone od urzędu. Ponadto bardzo duża liczba osób kojarzy listonosza jako pracownika w niebieskim uniformie, który codziennie nosi na ramieniu ciężką torbę wypchaną bardzo dużą liczbą listów. Ile zarabia listonosz?

Listonosz nie jest tylko i wyłącznie dostarczycielem listów

Warto mieć świadomość, że praca listonosza nie zaczyna się od roznoszenia różnego rodzaju listów i przesyłek. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że osoba na omawianym stanowisku jeszcze przed rozpoczęciem swojej pracy w terenie musi odebrać praktycznie wszystkie przesyłki oraz listy, które będą wymagały pokwitowania. Należy wiedzieć, że są one wydawane listonoszowi na poczcie w dziale ekspozycji. Ponadto listonosz musi dokonać pobrania pieniędzy do wszystkich przekazów, jakie musi dostarczyć danego dnia.

Wszystkie przesyłki są później rozdzielane przez listonosza pod względem adresów. Dopiero po wykonaniu tego działania można rozpocząć pracę w terenie. Oczywiście możliwe jest poruszanie się pieszo, rowerem, motocyklem czy samochodem. W momencie, gdy dany listonosz zakończy już rozwożenie przesyłem musi wrócić do urzędu pocztowego, gdzie jego obowiązkiem będzie rozliczenie się praktycznie z każdej przesyłki. Kolejnym krokiem będzie wykonanie wszelkich potrzebnych raportów. Warto wiedzieć, że może to zająć nawet do kilku godzin.

skrzynka pocztowa

Zawód listonosza jest zdecydowanie bardziej wymagający niż mogłoby się wydawać. Osoba pracująca w omawianym zawodzie musi wkładać w niego bardzo dużo wysiłku, nie tylko i wyłącznie fizycznego, ale również psychicznego. Ponadto ten trud nie jest równoznaczny z otrzymywanym za niego wynagrodzeniem.

Należy przede wszystkim widzieć, że zarówno torba, jak i przesyłki są bardzo ciężkie. Listonosze zatem nie bez powodu narzekają na różnego rodzaju uciążliwe bóle kręgosłupa. Oczywiście nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ ich kręgosłup jest przez lata nadwyrężony.

Koniecznie trzeba sobie także uzmysłowić, że osoby pracujące w omawianym zawodzie bardzo często mają przy sobie cenne przesyłki oraz pieniądze. Muszą być zatem odpowiedzialni i uważać nie tylko na siebie, ale również listy. Jak wiadomo od czasu do czasu dochodzi do różnego rodzaju napadów rabunkowych. Złodzieje liczą bowiem, że listonosze mogą mieć przy sobie większą gotówkę.

Nie można przy omawianiu zawodu listonosza pominąć codziennego kontaktu z ludźmi, którzy jak wiadomo nie zawsze będą przyjaźnie nastawieni.

ile zarabia listonosz

Ile zarabia listonosz?

Jak zostało już wspomniane wcześniej zarobki listonosza w żaden sposób nie są dostosowane do wysiłku, który jest wkładany w pracę. Należy zdawać sobie sprawę, że za tą niełatwą pracę zarabia się bardzo małe kwoty pieniężne. Wysokość pensji jednak rośnie wraz z doświadczeniem osoby na omawianym stanowisku.

Warto wiedzieć, że średnie zarobki listonoszy oscylują w granicach 2750 złotych brutto. Jest to zatem kwota powyżej minimalnej krajowej. Więcej zarabia tylko 25% osób w tym zawodzie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że listonosze bardzo często otrzymują także napiwki od osób, które przejmują przekazy pieniężne. W znacznej większości przypadków są to jednak „końcówki” emerytur i rent, które są dostarczane osobom starszym. Oczywiście nie zawsze tak się dzieje, bardzo dużo będzie zależało od obszaru pracy listonoszy. Można zauważyć, że z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na przelew na konto. Nie wszyscy wiedzą, że listonosze są w stanie w ten prosty sposób zarobić nawet dodatkowe 2 tysiące złotych miesięcznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here