zmiana pracy

Zmiana pracy to jeden z najtrudniejszych kroków podczas naszej kariery zawodowej. Każda osoba przynajmniej kilka razy ma taką możliwość i rozważa przynajmniej kilka razy zakończenie pracy w swojej obiecanej firmy oraz przeniesienie się do inne. Choć nie jest to łatwa decyzja, zdecydowanie warto przynajmniej zastanowić się nad zmianą pracy, gdy pojawiają się konkretne symptomy. W tym tekście przedstawimy 5 powodów, dla których warto zmienić pracę lub zastanowić się nad tym krokiem, które mówią nam, że praca w obecnym miejscu może nie być dla nas korzystna.

Brak możliwości rozwoju

Pierwszym powodem i sytuacją, w której powinniśmy rozważać zmianę dotychczasowego pracodawcy, jest brak możliwości rozwoju w obecnej firmie. Nasza kariera zawodowa powinna iść do przodu i pozwalać nam się rozwijać. Mogą być to np. awanse, szkolenia, podnoszenie kwalifikacji czy zdobywanie nowych uprawnień. Wszystkie te cechy powodują, że będziemy zarabiali większe sumy pieniędzy oraz będziemy więcej warci na rynku pracy. Jeśli w danej firmie przez wiele lat pracujemy na jednym stanowisku, tracimy teoretycznie liczne profity i możliwości. Wyłączając z tego osoby, którym dana taka sytuacja i stabilizacja odpowiada, powinniśmy rozważyć, przeniesie się do innej firmy. Na rynku znalezienie marki, która rozwija się i to nawet szybko nie będzie większym problemem. Dzięki temu możemy podnieść swój standard życia i nie zajmować się przez długi czas monotonnymi czynnościami.

Większa liczba obowiązków

Kolejnym powodem, dla którego warto przemyśleć zmianę pracy na nową, jest zwiększanie się liczby obowiązków. Obecnie wiele firm na rynku walczy o klienta, oferując więcej w tej samej cenie proponując np. nowe usługi. Dla nas pracowników często oznacza to nadgodziny, konieczność pracy w domu czy konieczność przyswajania nowych umiejętności nie do końca zgodnie z naszą wolą. Jeśli firma dopuściła do takiej sytuacji, w której musimy pracować regularnie więcej, nie wróży to pozytywnie na przyszłość. Pracowanie więcej za taką samą pensję, jest nieuczciwe wobec nas pracowników. Również zwiększanie ilości obowiązków wraz z pensjami może powodować sytuację, w której pracujemy już na zupełnie innych warunkach niż te, na których zatrudniliśmy się do firmy. Wszystko to może powodować zmniejszenie ilości wolnego czasu, czasu dla rodziny czy dużo cięższą pracę. Zmiana warunków gry w jej trakcie nie jest niczym pozytywnym i w takim momencie warto zastanowić się, czy aby na pewno nowe zasady są korzystne dla nas pod takim względem.

Atmosfera w pracy

Kolejnym powodem zmiany pracy może być i jest często zmiana atmosfery w pracy. Choć nie jest to czynnik samej pracy to atmosfera w miejscu, w którym spędzamy nawet po kilkanaście godzin dziennie i kilka miesięcy rocznie jest bardzo ważna. To właśnie od atmosfery w miejscu pracy często zależy czy idziemy do niej chętnie, czy traktujemy pracę jak przykry obowiązek. Zadania służbowe zdecydowanie wykonuje się lepiej, gdy wokół siebie mamy ludzi życzliwych i pozytywnie nastawionych. Sama praca również jest wtedy bardziej wydajna i efektywna. Często jednak atmosfera w pracy pozostawia wiele do życzenia i jest negatywna. Wpływać ona będzie na nas i nasze życie po pracy, kiedy będziemy wracali do domu w złym humorze oraz nastroju i zamiast korzystać z wolnych godzin będziemy się odstresowywali. W takim wypadku warto rozważyć zmianę miejsca pracy — szczególnie jeśli atmosfera jest bardzo zła. Jeśli graniczy ona z mobbingiem czy nieprzyjemnymi sytuacjami, ryzyko natknięcia się na podobną atmosferę w nowej pracy będzie dużo mniejsze niż poprawnie się sytuacji w naszej obecnej firmie.

Lepsze warunki w nowej pracy i na rynku pracy

Powodem, dla którego możemy i powinniśmy rozważać zmianę pracy, często jest lepsza sytuacja na rynku pracy lub w nowej firmie, do której jesteśmy zapraszani. Nieukrywając płaca czy odnoszenie profitów są powodami, dla których pracujemy. Jeśli inne firmy lub ogólna sytuacja na rynku oferuje więcej, lub dużo więcej, zdecydowanie warto rozważyć zmianę pracy. Decyzja najłatwiejsza będzie w sytuacji, kiedy za te same obowiązki i zakres prac otrzymywać będziemy np. większe wynagrodzenie czy otrzymamy dużo więcej profitów. Warto porównać nowe możliwości zatrudnienia pod różnymi względami takimi jak ilość obowiązków, ich rodzaj, możliwości rozwoju czy ogólną formę pracy. Jeśli ogólna tendencja na rynku sprzyja zmianie zatrudnia i wiele firm walczy wręcz o specjalistów z danej branży, może być to dla nas dobry moment na zmianę pracy.

Styl i forma pracy – zmiana naszych preferencji

Przedostatnim powodem, dla którego możemy zmieniać naszą obecną pracę, jest jej styl i forma. Choć gdy przyjmowaliśmy się do pracy, forma zatrudnienia odpowiadała nam, to po kilku latach czy miesiącach może być już dla nas np. niekorzystna. Mogą być to np. godziny pracy, płaca, forma pracy, ciężkość pracy, dyspozycyjność czy konieczność pracy zdalnej lub nielimitowany czas pracy. Wszystkie te formy są bardzo ważne dla naszego życia i życia naszych bliskich. Czasami warto wybrać mniej ambitne zajęcie lub mniej płatne a móc cieszyć się kilkoma godzinami wolnymi po pracy, które będziemy mogli spędzić z naszą rodziną i bliskimi.

O czym powinniśmy pamiętać, zmieniając pracę?

Rozważając zmianę zatrudnienia, powinniśmy pamiętać również o kilku kwestiach i też brać je pod uwagę przy zmianie pracy nie kierując jedynie wyżej wymienionymi elementami. Z pewnością będą to kwestie finansowe i nasze oszczędności. Jeśli nie mamy zaoferowanej drugiej pracy, do której będziemy mogli płynnie przejść, powinniśmy posiadać rezerwy finansowe przynajmniej na kilka miesięcy, aby w razie braku znalezienia nowej pracy “od zaraz” nie popaść w tarapaty finansowe. Zmianę pracy, warto również przeanalizować pod kątem przyszłości – czy nie będziemy musieli wrócić do danej firmy i czy zmiana nie jest zbyt ryzykowna. Zmieniając pracę, powinniśmy pamiętać też o tak prozaicznych elementach, jak czas dojazdu do pracy, godziny nowej pracy, styl i forma pracy itp. Czasami niezwiązane z samą pacą elementy mogą negatywnie wpłynąć na nasze funkcjonowanie, co z pewnością nie będzie korzystne.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala19/domains/zycieinspiruje.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here