karta kredytowa

Karty kredytowe z pewnością są nam dobrze znane i często nam proponowane – a ich reklamy w tv oglądamy wiele razy dziennie. Przeważnie nie zwracamy uwagi na nie do momentu, kiedy nie będziemy potrzebowali kredytu lub elastycznej pożyczki pieniędzy i nie rozpoczniemy rozważania ich wyrobienia. W takim momencie często nie wiemy do końca, jak działają karty kredytowe i czy są dobrą alternatywą np. dla kredytów bankowych itp. W tym artykule prześwietlamy karty kredytowe, podpowiadamy na jakiej zasadzie działają, jakie są korzyści ich używania oraz czy warto je wybierać zamiast kredytów.

Czym są karty kredytowe?

Karty kredytowe to limity w postaci karty płatniczej. Są one przyznawane przez banki w formie kredytu bankowego klientom. Ich głównym celem jest zapewnienie elastycznego dostępu do limitu kredytowego. Każda karta kredytowa jest przyznawana z określonym limitem np. 3000 zł. Jeśli chcemy ją otrzymać, musimy złożyć w banku wniosek kredytowy. Czasami karty kredytowe o określonym limicie są też nam po prostu proponowane przez banki, jeśli jesteśmy jego klientami. Aby otrzymać taką kartę, musimy zatem posiadać zdolność kredytową, nie być zadłużonymi i być w dobrej kondycji finansowej. Po przyznaniu nam karty z limitem przez bank, możemy dowolnie korzystać z tego limitu, np. wypłacając środki i zwracając je według własnego uznania. Karty kredytowe są zatem elastycznym limitem kredytowym w postaci plastikowej karty płatniczej, dzięki któremu nie musimy każdorazowo przy chęci “pożyczenia” pieniędzy od banku udawać się fizycznie do palcówki i wnioskować o kredyt.

Karty kredytowe oprócz tego, że są “kredytem” nie różnią się od innych kart płatniczych. Możemy dzięki nim wypłacać pieniądze z limitu w bankomacie, płacić nimi w sklepie za zakupy czy dokonywać płatności w internecie. Karta kredytowa ponadto różni się od karty debetowej wypukłym drukiem oraz możliwością blokowania sum pieniędzy w formie zabezpieczenia. Karty kredytowe, które potwierdzają naszą dobrą kondycję finansową, będą wymagane np. podczas pobytu w drogich hotelach, podczas wynajmu drogich samochodów w wypożyczalniach czy kiedy będziemy chcieli wziąć drogi sprzęt w abonament np. u operatora telefonii.

Jak działają karty kredytowe?

Działanie karty kredytowych może na pierwszy rzut oka wydawać się nieco skomplikowane, lecz jest ono tylko takie pozornie. Użytkowanie karty kredytowej rozpoczynamy, gdy otrzymamy ją od banku po pozytywnej decyzji wniosku kredytowego. Od tego momentu możemy skorzystać w razie potrzeby z limitu, jaki obecny jest na karcie. Pieniądze możemy wypłacić w bankomacie lub wydać je bezgotówkowo np. płacąc nimi w internie czy za rachunek w restauracji. Od tego momentu rozpocznie się okres bezodsetkowy, czyli przeważnie ok. 56-58 dni w trakcie których jeśli zwrócimy daną sumę, nie zapłacimy nic za jej ‘pożyczenie”. Okres bezodsetkowy może być krótszy, gdyż składa się z dwóch ok. miesięcznych okresów — rozliczeniowego i na zwrócenie pieniędzy. Jeśli pieniądze wypłacimy np. z bankomatu pod koniec okresu rozliczeniowego i skończy się on za kilka dni, pozostanie nam owe kilka dni i ok. miesiąc na spłacenie wykorzystanych środków.

Drugą opcją podczas korzystania z karty kredytowej jest opcja pożyczenia pieniędzy na dłuższy okres. W tej wersji po wypłaceniu pieniędzy nie oddamy ich w okresie bezodsetkowym a np. za kilka miesięcy lub rok. Miesięcznie w tym okresie będziemy musieli pokrywać ok. kilkudziesięciu zlotowe odsetki od wykorzystanej sumy bez spłacania nawet najmniejszej części głównej sumy. Jeśli za kilka miesięcy będziemy chcieli spłacić daną kwotę, wpłacamy ją po prostu na kartę i zakończymy “wypożyczenie” pieniędzy. Oprocentowanie karty kredytowej wynosi ok. 10% w skali roku od wykorzystanej sumy, a odsetki musimy regulować właśnie miesięcznie w postaci kwoty minimalnej, którą będziemy musieli spłacać na kartę.

Jakie są plusy kart kredytowych?

Karty kredytowe są bez wątpienia jednymi z najbardziej promowanych produktów bankowych na rynku. W rzeczywistości posiadają one pewne plusy, z których możemy skorzystać. Pierwszym z nich jest niskie — niższe niż przy typowych kredytach oprocentowanie. Ok. 10% w skali roku. Jest to atrakcyjna suma w porównaniu np. do kilkunastu — kilkudziesięciu procent kredytów bankowych i pożyczek prywatnych. Oprócz atrakcyjnych warunków finansowych karta kredytowa jest też bardzo wygodnym i komfortowym produktem bankowym. Po jej wydaniu możemy niekorzystać z niej a pieniądze wypłacić w dowolnym momencie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dowolnie możemy też zwracać środki i nie musimy przestrzegać konkretnych dat czy harmonogramów spłaty (oprócz spłaty miesięcznie kwoty minimalnej). Kartą kredytową możemy również regulować bieżące rachunki i wydatki takie jak płatności internetowe, w sklepach czy za hotele, co jest bardzo komfortowe. Karta kredytowa z pewnością jest również zabezpieczeniem finansowym na nagłe sytuacji, w których nie mamy czasu składać wniosków kredytowych, oczekiwać na decyzje i brać pojedynczych kredytów.

Jakie są minusy kart kredytowych?

Karta kredytowa oprócz licznych plusów posiada również pewne minusy. Pierwszym minusem będzie fakt, że karta kredytowa traktowana jest jak otwarty kredyt przez banki. Jeśli staramy się o inny kredyt, może obniżyć to naszą zdolność kredytową, przez co nie otrzymamy nowego kredytu. Pewnym minusem może być również konieczność posiadania zdolności kredytowej i spełnienie wyższych wymagań jak podczas brania np. pożyczki prywatnej w prywatnej firmie pożyczkowej.

Czy warto je wybierać?

Karty kredytowe z pewnością są ciekawym rozwiązaniem, z którego warto skorzystać w kilku wypadkach. Karta kredytowa będzie dobrym pomysłem, jeśli często korzystamy z różnych pożyczek, chwilówek itp. Dzięki niej będziemy mieli dostęp do elastycznego kredytu, o niskim oprocentowaniu. Karta kredytowa może posłużyć nam również do sfinansowania wakacji lub innego celu, który będziemy regularnie i elastycznie spłacać przez kolejny rok. Może być też przydatną, jeśli wyjeżdżamy za granicę czy korzystamy z hoteli, gdzie wymagana jest właśnie płatność kartą kredytową, a nie debetową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here