ile kosztuje sterylizacja kotki

Schroniska pełne są pięknych i wiernych zwierząt. Bez względu na to, czy jesteśmy zdeklarowanymi miłośnikami kotów, czy psów, na pewno znajdziemy tam wspaniałego przyjaciela. Posiadanie zwierzęcia wiąże się z wieloma korzyściami. Pupil sprawia, że czujemy się mniej samotni. Zwierzakowi możemy zwierzyć się ze wszystkich swoich problemów, a on zawsze nas wysłucha. Wystarczy spojrzeć w pełne zrozumienia i empatii oczy psa, żeby wiedzieć, że jest on zawsze po naszej stronie. Z kotami sytuacja jest nieco inna. Są to zwierzęta ceniące swoją niezależność i czas. Może się zdarzyć, że usną albo będą się myć podczas naszego monologu, ale to nie znaczy, że nie jesteśmy dla nich ważni. Zabawa ze zwierzętami poprawia humor i może być całkiem dobrym źródłem aktywności fizycznej. Dodatkowo samo przebywanie w domu np. z kotem obniża ciśnienie krwi. Każdy właściciel kota lub psa przyzna, że zwierzęta te wnoszą do domu dużo radości.

Decydując się na zabranie zwierzaka ze schroniska musimy mieć jednak pełną świadomość związanych z tym obowiązków. Jest to zobowiązanie do dbania o dobro zwierzęcia aż po kres jego dni. Zabranie psa i zwrócenie go po kilku tygodniach jest okrutne. Dlatego adopcję zwierzęcia należy bardzo dokładnie przemyśleć. Trzeba zadać sobie pytania: czy mam wystarczająco dużo wolnego czasu dla zwierzęcia, czy będę w stanie zapewnić mu opiekę podczas dłuższego wyjazdu, czy stać mnie na dobą karmę i weterynarzy? Jeżeli odpowiemy na te pytania twierdząco, to znaczy, że jesteśmy gotowi na przygarnięcie nowego przyjaciela.

Przygotowując się na przybycie zwierzaka musimy zapewnić mu podstawowe warunki do życia. Należy kupić miseczki na wodę i karmę, zabawki, dobrej jakości karmę suchą oraz mokrą. a także w przypadku kota kuwetę i drapak. Psy są mniej wymagające – wystarczy im smycz. Jeżeli zdecydowaliśmy się na przygarnięcie kota, to najlepiej poddać go zabiegowi kastracji. Zabieg ten sprawia, że kocury nie znaczą terenu, a kotki nie przechodzą rui. Ile kosztuje sterylizacja kotki? Standardowo jest to kwota ok. 200 – 300 zł. U kocurów kastracja przebiega szybciej i jest tańsza. Zabiegi przeprowadzane są pod narkozą. Z lecznicy powinniśmy odbierać tylko w pełni wybudzone koty. Kocury dochodzą do pełnej sprawności zazwyczaj już kilka godzin po zabiegu. U kotek rekonwalescencja się dużo dłuższa. Po sterylizacji mają zakładane szwy i przez to muszą nosić specjalne pooperacyjne ubranko. Gojenie ran trwa zwykle od 7 do 10 dni. Po zabiegu charakter kota się nie zmienia. Może być jednak trochę bardziej leniwy. Dlatego też najlepiej podawać mu karmę light lub karmę specjalistyczną dla kotów po sterylizacji. Posiadają one mniej kalorii, dzięki czemu zwierzęta nie przybierają na wadze.

Jak już zostało wspomniane, posiadanie zwierzęcia w domu ma wiele zalet. Wiąże się również z pewnymi niedogodnościami. Zwierzęta, nawet koty, wymagają uwagi. Trzeba regularnie poświęcać im czas. Nie chodzi tylko o zabawę, ale również o głaskanie i mówienie do nich. W przeciwnym wypadku zwierzę może popaść w apatię, a nawet depresję. Jeżeli z czasem okaże się, że z uwagi na inne obowiązki nie mamy wystarczająco dużo czasu dla zwierzęcia, to warto przygarnąć drugie. Wydaje się, że psy łatwiej akceptują obecność nowego towarzysza. Koty należy oswajać z innymi kotami bardzo długo i ostrożnie. Cały proces zająć może nawet dwa tygodnie. Jeżeli wszytko pójdzie dobrze, to zwierzaki zostaną przyjaciółmi na całe życie. Co do innych niedogodności, to zwierzęta potrafią niszczyć sprzęty oraz hałasować w nocy. Tutaj bardzo ważną rolę odgrywa wychowanie. Należy uczyć psa i kota już od pierwszych dni w nowym domu, jak się powinny zachowywać. Zwierzęta muszą wiedzieć, jakie są granice. Oczywiście nie wolno ich karać krzykiem, ani biciem jeżeli coś przeskrobią. Dużo lepsze efekty daje nagradzanie ich za dobre zachowanie za pomocą przysmaków. Stosując się do wyżej wymienionych rad na pewno wypracujemy dobre relacje z nowymi pupilami. Nagrodą będzie ich wierność i dozgonne przywiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here