ile kosztuje hektar ziemi

Niektórzy lubią klimaty typowo miejskie, nie wyobrażają sobie, jak można egzystować na wiosce. Nie ma ogólnego dostępu do większości instytucji, usług medycznych, ITP. Są jednak ludzie uważający inaczej. Wieś dla tych osób to nic innego, jak wielka oaza spokoju, obcowanie z przyrodą oraz wiele innych walorów, których jak sami mówią nie doceniają mieszkańcy miast. Są również tacy, którzy mieszkali w mieście, a nagle zmieniając swoje preferencje przeprowadzili się na wioskę i chcieliby prowadzić własne gospodarstwo. Jedni myślą o agroturystyce, drudzy o hodowli zwierząt o której zawsze w swoim życiu marzyli, a trzeci z kolei marzy o wielkich plantacjach roślin, bądź o postawieniu na uprawę zboża.

Wszystko to jednak wymaga przeprowadzenia pewnych procedur logistycznych. Należy pamiętać o utworzeniu chociażby wstępnego biznesplanu, co pozwoli nam na konkretniejsze sprecyzowanie naszych działań. W tym celu dobrze byłoby przygotować sobie konkretne tabelki z poszczególnymi punktami, które chcielibyśmy realizować. Przede wszystkim należy przygotować wszelkiego rodzaju kosztorysów, które pozwoliłyby na pełne zobrazowanie celowości realizowanego projektu. Bez tego przygotowania raczej nie mamy co marzyć o jakimkolwiek sukcesie. W wypadku tworzenia własnego gospodarstwa rolnego, należy gruntownie przeanalizować wszelkie koszty związane z inwestycją na zakup ziemi.

W kraju jest wiele sposobów na pozyskanie dotacji na ten cel

pola

Jeśli jednak planujemy inwestycję z własnych zasobów, bardzo dobrym rozwiązaniem jest śledzenie rynku cenowego, co umożliwi prawidłowe rozporządzenie finansami przeznaczonymi na wprowadzenie w życie naszego przedsięwzięcia. W obecnej chwili cena ziemi jest zróżnicowana w zależności między innymi od regionu, w jakim mamy zamiar przystępować do działania. Brana jest także pod uwagę klasa gruntu, który chcemy nabyć. Na to trzeba zwrócić baczną uwagę, aby nie okazało się, że ktoś będzie chciał nas oszukać.

Ile kosztuje hektar ziemi?

W regionie Dolnośląskim na ten przykład ceny gruntu ogólnego wahają się już od trzydziestu siedmiu tysięcy Złotych i czternastu Groszy za hektar ziemi, natomiast grunty dobre wyceniane są na kwotę czterdziestu sześciu tysięcy stu dwudziestu złotych za hektar, a jeszcze gdybyśmy chcieli nabyć w tamtym regionie grunty średnie, musielibyśmy zapłacić trzydzieści sześć tysięcy sto trzydzieści dwa Złote za hektar. Są jeszcze tak zwane grunty słabe. Za nie na Dolnym Śląsku zapłacimy trzydzieści tysięcy pięćset pięćdziesiąt cztery złote za hektar ziemi. Jak sami zdążyliśmy zauważyć, ceny są dla początkującego rolnika kosmiczne.

W tym miejscu przytoczyliśmy tylko przykład z jednego regionu Polski. Można też spróbować kupić ziemię na zasadzie oferty okazyjnej. Tak jak już wspomnieliśmy trzeba w takim wypadku rozeznać się w aktualnie obowiązującym cenniku, co pozwoli nam uniknąć wielu nieprawidłowości. Jak widzimy w tej sytuacji dobrze trzeba rozplanować swoje działania. Jeżeli mamy zamiar rozpocząć uprawę na skalę masową, w tym wypadku należy rozważyć zakup ziemi wysokiej klasy, co z kolei pozwoli nam na zbiór wysokich plonów.

ziemia

Jeżeli natomiast chcemy prowadzić gospodarstwo, a właściwie uprawę wszelkiego rodzaju roślin z wyłącznym przeznaczeniem dla własnych celów, a nie chcemy przeznaczyć na ten cel zbyt wielu swoich środków finansowych, wówczas należy się zastanowić nad mniejszymi wydatkami z tym związanymi, ponieważ przeznaczanie wyższych nakładów pieniężnych na cele o niższych priorytetach mogłyby się okazać bezcelowe. Podsumowując nasze rozważania.

Na pierwszym planie dokładne opracowanie projektu określającego nasze preferencje, kolejną kwestią rozsądne rozważenie planu zakupu ziemi, przede wszystkim: Przemyślenie oraz dostosowanie możliwości finansowych do wydajności naszego gospodarstwa, ustalenie wiarygodności osoby lub firmy, które mają w swoim zamiarze sprzedać nam swoje grunty. Jeśli oczywiście wszystkie omawiane kryteria zgadzają się z ustalonymi warunkami, wówczas z powodzeniem możemy przystąpić do transakcji, a następnie do realizacji zamierzonych zadań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here