akwarium

Akwaria stają się coraz bardziej popularnymi domowymi ozdobami. Zachwycają swoją konstrukcją, pięknymi, kolorowymi rybkami i roślinami, a także cudownymi ozdobami w postaci wraków statków czy zatopionych zamków. Jednak aby zbiornik był nie tylko piękny, a również w pełni funkcjonalny, musi posiadać odpowiednie parametry i wyposażenie. Przyjrzyjmy się zatem, jaki najlepiej wybrać.

Dobierz akwarium o odpowiedniej wielkości

Chciałbyś cieszyć się ławicą rybek, przepływających pomiędzy roślinami i dekoracjami? Marzysz o tym, by każdego dnia obserwować, jak niektóre z nich poruszają się dostojnie i powoli, a inne mkną przez wodę, jakby nigdy nie chciały zaznać odpoczynku? Jeśli tak, bez wątpienia musisz też pomyśleć, ile miejsca będą potrzebowały do takiego swobodnego poruszania się po toni.

Dlatego zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie akwarium, powinieneś zapoznać się z wymaganiami tego gatunku (lub tych kilku gatunków), które zamierzasz hodować. Dzięki temu będziesz miał pewność, jak wiele miejsca im potrzeba i jakiego typu akwarium będzie dla nich najlepsze. Jeśli pozostaną ci po tym jeszcze jakieś wątpliwości, możesz kierować się najprostszą zasadą: akwarium powinno być prostokątne lub kwadratowe i im więcej miejsca, tym lepiej. Dzięki temu na pewno uda ci się stworzyć odpowiednią przestrzeń dla twoich małych podopiecznych.

Co powinno znajdować się w akwarium?

Akwaria dla ryb to nie puste przestrzenie, w których znajduje się tylko woda, rośliny i zwierzęta. Wręcz przeciwnie – zbiorniki te powinny być wyposażone w szereg urządzeń, które pomogą ci zadbać o komfort życia fauny i flory. Dlatego też, decydując się na zakup akwarium, powinieneś pamiętać o kilku ważnych jego elementach.

Pierwszym z nich jest bez wątpienia filtr wody, który dodatkowo można wyposażyć w sterylizator, o ile nie ma wbudowanej takiej funkcji. Urządzenie to jest absolutnie niezbędne w każdym zbiorniku, niezależnie od jego wielkości. To ono pomaga utrzymać wodę w czystości, usuwając z nich dużej zanieczyszczenia w sposób mechaniczny (na przykład resztki pokarmu), a mikroskopijne za pomocą filtracji biologicznej (jak szkodliwe związki azotowe i produkty przemiany materii). Dzięki filtracji woda zawsze ma najwyższą jakość i nie powoduje chorób roślin oraz ryb. Dodatkowo zamontowany sterylizator chroni przed rozwojem patogenów, takich jak pierwotniaki i bakterie, co jeszcze bardziej poprawia zdrowie i życie twoich podopiecznych.

Większość współczesnych filtrów od razu napowietrza wodę, a także wprawia ją w ruch. Jeśli jednak te funkcje nie są dla ciebie wystarczające, powinieneś dodatkowo zaopatrzyć się w brzęczyk, który je zapewni.

Bez wątpienia twoje rybki i roślinność będą też potrzebowały odpowiedniej temperatury i światła. Aby im to zagwarantować, powinieneś zaopatrzyć się w grzałkę z termostatem, termometr i zestaw lamp. Dzięki temu woda w akwarium zawsze będzie odpowiednio ciepła, niezależnie od pory roku. Lampy z kolei zapewnią odpowiednią ilość światła i pozwolą ci stworzyć ciekawą aranżację, którą będziesz mógł podziwiać zarówno w dzień, jak i w nocy.

Gotowy zestaw dla ułatwienia wyboru

Jeśli nie masz pewności, jak samodzielnie połączyć poszczególne elementy, dobrym rozwiązaniem może być kupno gotowego zestawu. Powinno znaleźć się w nim akwarium z pokrywą, oświetlenie, filtr, termometr i grzałka. Te podstawowe elementy pozwolą ci stworzyć twoje pierwsze akwarium bez większych problemów. Z czasem, jeśli uznasz, że musisz je rozbudować, z łatwością tego dokonasz, dokupując pojedyncze inne urządzenia lub wyposażenie dekoracyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here