Terrarium i jego wyposażenie dla węża

Węże to piękne zwierzęta, które coraz częściej goszczą w naszych domach. I choć wiele osób decyduje się na trzymanie węża w dość prostych, można powiedzieć “spartańskich” warunkach, tak naprawdę każdy hodowca, który kocha gady, będzie marzył o prawdziwym terrarium z pełnym wyposażeniem. Co zatem powinno się w nim znaleźć?

Wielkość terrarium

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie węża, warto najpierw zapoznać się z jego potrzebami i naturalnymi zachowaniami, które będzie przejawiał. Węże, w zależności od gatunku, mają bowiem różne potrzeby. Niektóre lubią się wspinać, inne zakopywać. Jedne będą potrzebować większej przestrzeni i bardziej skomplikowanych warunków, a inne spokojnie poradzą sobie nawet w tych najbardziej niewyszukanych.

Jednym z najpopularniejszych wężów dla początkujących hodowców jest wąż zbożowy, popularnie zwany zbożówką. Jest to wąż bardzo łatwy do hodowania, tolerujący wiele błędów osób początkujących, a także wytrzymały. Doskonale radzi sobie nawet bez luksusów. Nie oznacza to jednak, że możemy trzymać go w pudełku po butach. To nadal dość długi wąż (może mieć nawet około 1,8 m), choć niezbyt szeroki, przez co wydaje się zawsze drobny. Jest gatunkiem spokojnym, który jednak lubi zarówno zakopywać się w podłożu, jak i wspinać na różne pionowe elementy. Dlatego kupując terrarium, warto wybrać takie, które ma wielkość pozwalającą na swobodne pełzanie węża, a także drobne wspinaczki. Minimalne wymiary zazwyczaj przyjmuje się jako 80x40x40 cm.

Odpowiednie podłoże

Kolejnym krokiem jest dobór prawidłowego podłoża, które powinno być dedykowane specjalnie dla węża. Nie może być ostre, aby nie poraniło pupila, a co najważniejsze, musi pozwalać mu na swobodne poruszanie się i prowadzenie aktywności życiowej. W tym między innymi musi umożliwić mu zakopywanie się na ulubioną głębokość.

W przypadku węża należy także uważać, aby podłoże nie przyklejało się do jego pożywienia, co mogłoby grozić zatkaniem jego przewodu pokarmowego i poważną chorobą, a nawet śmiercią. Gdyby jednak tak się stało, że jakaś odrobinka się przyklei, musi być ono łatwe do “przepchnięcia” przez układ pokarmowy węża, aby nie doszło do jego zablokowania.

Temperatura i wilgotność

Dwa bardzo ważne parametry w życiu każdego węża to temperatura otoczenia i wilgotność. Wpływają one na jego aktywność, możliwość przejścia wylinki, a także decydują o tym, czy wąż będzie żył długo i szczęśliwie. Dlatego w dobrze wyposażonym terrarium nie może zabraknąć czujników temperatury i wilgotności, które pomogą dobrze dobrać te parametry.

Powinny się tam oczywiście znaleźć też źródła ciepła, takie jak mata grzewcza, odpowiednio zaizolowany kabel grzewczy albo grzejące żarówki (ich moc powinna być dobrana w zależności od tego, jakie warunki panują w całym domu). Warto także zainwestować w nawilżacz, który rozpyla parę wodną, co skuteczniej zwiększa wilgotność powietrza niż stojąca w środku terrarium miseczka z wodą.

Wszystkie te elementy wyposażenia, a także ozdoby znajdziesz pod linkiem https://www.aquaelzoo.pl/. Dzięki temu na pewno stworzysz zachwycające terrarium dla swojego podopiecznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here