Sposoby na kreatywną i efektywną pracę zdalną

Witajcie!

Praca zdalna, mobilna, często modnie określana jako home office staje się popularną formą pracy, i to nie tylko dla freelancerów. Kto może sobie na taką pracę pozwolić, ten wie że to nie lada gratka wykrzesać z siebie sporą dozę kreatywności, ot tak, na zawołanie. 
Home office może przyczynić się do popadania w letarg i pewnego rodzaju stan uśpienia, który prowadzi do szeroko pojętego wypalenia zawodowego. Jeżeli nie będziesz przestrzegał kilku zasad, ten marazm również dopadnie i Ciebie. Prędzej czy później, ale i tak Cię znajdzie.
Nie każdy może sobie pozwolić na osobny gabinet czy też biuro w miejscu zamieszkania (ja bardzo nad tym ubolewam!), stąd też najistotniejszym elementem, od którego powinieneś zacząć to wyznaczyć sobie jeden kąt, który stanie się Twoim biurem. To miejsce musi kojarzyć się tylko i wyłącznie z pracą i służbowymi obowiązkami. Z całego serca więc odradzam łóżko i mięciutką sofę w salonie - przerabiałam to, obydwie miejscówki nie zdały egzaminu :)
Niech to będzie nawet wysoki stół w jadalni, biurko w pokoju dziecka, cokolwiek - byleby było wygodnie przesiedzieć kilka godzin przed komputerem. Znam osoby, które swoją toaletkę w sypialnianym kącie zamieniają w ciągu dnia na przytulne i tak bardzo kobiece miejsce do pracy. Da się! :)

Załóżmy, że miejsce pracy już ustalone - teraz trzeba zadbać o porządek, bo to właśnie ład i czystość przyczyniają się do efektywności w pracy. Niepotrzebne książki, pamiątki z wakacji, gazety czy patery z ciastem należy odsunąć na bok i zaopatrzyć się w narzędzia, po które najczęściej sięgamy podczas wykonywania obowiązków. Powinniśmy mieć je pod ręką, aby niepotrzebnie odrywac się od zadań (w takich momentach najlepsze pomysły lubią sobie prysnąć jak bańka mydlana). Trzeba pamiętać też o dobrym oświetleniu.

Ład w przestrzeni, w której pracujesz jest istotny, więc idąc tym tropem, musisz zadbać również o porządek w swoim komputerze. Dobrze obmyślone foldery, ikony i skróty znacznie ułatwiają pracę. Dzięki świetnej organizacji szybko odszukasz potrzebne dokumenty i dotrzesz do informacji, których potrzebujesz na już. Tak więc rzuć krytycznym okiem na ukochanego laptopa i nie pozwól na nieskategoryzowany misz-masz.

Chcesz podkręcić efektywność? Zaprzyjaźnij się z pomidorami - a raczej z pomidorową techniką (the Pomodoro Technique), która będzie bacznie stać na straży czasu, który poświęcasz danemu zadaniu. Aby oszczędzić Wam moich wywodów, zerknijcie na poniższy filmik, który świetnie obrazuje z czym się tego pomidora je:

źr. YouTube


Wyznaczając sobie czas na wykonanie danego zadania działa bardzo motywująco. Zegar tyka, a Ty wiesz, że masz jeszcze coś do zrobienia. Odstawiasz wszelkie rozpraszacze i skupiasz się na tym, co istotne. Czas dobiega końca, a Ty masz chwilę na odpoczynek i nagrodę za świetnie wykonane zadanie! Efektywność wzrasta, a poziom Twojego zadowolenia przybiera monstrualne rozmiary. Brawo! I che się więcej!

W moim przypadku pomidorowa technika sprawdza się genialnie. Rano przeznaczam 30 minut na przeglądnięcie maili, które nazbierały się przez noc. Czytam i odpisuję, robię notatki.
Potem stawiam na plan dnia - czym w pierwszej kolejności powinnam się zająć i ile czasu potrzebuję na realizację tego zadania. 
Lista (zawsze papierowa - wybaczcie:p) rośnie, a wraz z nią powstaje plan pomidorowej techniki.

Decydując się na pracę z domu, musisz pamiętać o równowadze związanej z pracą i życiem prywatnym - tzw. work-life balance.
Godziny pracy zdalnej powinny byc ustalone już z góry - pracujesz do 16:00, zamykasz "biuro" i "wracasz do domu". Zaczynasz prywatne życie. Zachowanie równowagi zgodnie z work-life balance sprawi, że odpoczniesz po całym dniu skupiania się przed komputerem, nabierzesz sił, energii, a umysł zajmiesz beztroskim czasem z rodziną i przyjaciółmi. Tak przewietrzony mózg na pewno się odwdzięczy i pobudzi Twoją kreatywność następnego dnia - uwierzcie mi na słowo!
Równowaga przede wszystkim!


Praca zdalna kojarzyć sie może przede wszystkim z luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Nie dajcie się zwieść. Home office daje nieźle popalić i może być naprawdę przekleństwem, jeżeli nie popracujemy nad pewnymi nawykami. 

Należy pamiętać, że mobilna praca wiąże się z ogromnym zdyscyplinowaniem samego siebie, dlatego tym bardziej będzie mi miło, jeżeli i Wy podzielicie się ze mną swoimi patentami na zwiększenie efektywności przy pracy zdalnej. Piszcie śmiało!

Ściskam mocno :*
/Gabriela

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Nie zgadzam się na kopiowanie zdjęć, grafik i treści. Obsługiwane przez usługę Blogger.